Психологічна підтримка

Психологічна підтримка та допомога батькам, учням, педагогам надається практичним психологом школи Щербатюк Вікторією Юріївною, тел.:0639824796 (Viber)

Робочі дні/години – Понеділок-Пятниця з 9.00 по 15.00

І соціальним педагогом Филь Іриною Володимирівною, тел.:0684412105 (Viber)

Робочі дні/години – Понеділок-Пятниця з 13.00 по 16.00

 

6 порад, як батькам зберегти рівновагу

Як допомогти собі в надзвичайній ситуації та куди звернутися за допомогою?

У стані стресу дуже важко бути уважними до потреб дитини, але це може бути важко через власний нестабільний стан. Тому намагайтеся зберегти максимально можливу рівновагу, аби підтримати дитину. Нижче кілька порад для батьків, як це зробити.

  • Думайте про майбутнє, не про минуле. Мрійте, плануйте, обговорюйте зі значущими людьми, що ви зробите найпершим після встановлення миру. Такі роздуми та розмови наснажують і стабілізують.
  • Позбудьтеся почуття провини. Не звинувачуйте себе у тому, що сталося, або у тому, що ви щось зробили не так. Ви зробили все, що могли на той момент. Крапка. 34
  • Намагайтеся їсти та спати. Якщо харчування доступне, так само їжте, а не лише намагайтеся нагодувати дитину. Намагайтеся спати, коли це можливо. Ваш фізичний стан – гарантія безпеки вашої дитини.
  • Просіть про допомогу. Якщо ви потребуєте допомоги або підтримки – попросіть про неї. Звертатися по допомогу – не соромно.
  • Говоріть про свої емоції. Спілкуйтеся зі значущими для вас людьми, говоріть про свої емоції та переживання. Телефонуйте рідним. Просте «Як ти?» здатне наснажити і вас, і того, кому ви телефонуєте.
  • Якщо відчуваєте потребу – зателефонуйте на «гарячу лінію» підтримки, поспілкуйтеся з професіоналами, аби максимально забезпечити свою емоційну стабільність у цей непростий час.

Телефони «гарячої лінії» підтримки від Української мережі за права дитини та ЮНІСЕФ:

📌 Київстар: +380675679845, +380969905450

📌 Lifecell: +380636614252, +380633994592

📌 Vodafonе: +380953271521

Вони працюють щодня з 8:00 до 22:00.

Твоя сила. Практикум для дітей та підлітків

Книга дитячої психологині Світлани Ройз

Опис

Складні часи роблять дітей більш вразливими й одинокими. Стрес часто робить і дорослих, і дітей безпомічними, та саме зараз ми всі так потребуємо опори на внутрішню силу. Повернення собі сили.

Діти не завжди можуть сформулювати те, що їх турбує. І, на жаль, саме зараз не завжди можуть прийняти допомогу.

Ця книжка – практикум для дітей і підлітків, у якій кожне просте завдання може стати містком до відчуття сили, розуміння своїх емоцій. У ній є як заохочення до роздумів, так і конкретні практики з регулювання емоцій.

Усі 22 практики можна робити у своєму темпі подумки, можна працювати в самій книжці-практикуму, можна вирізати запропоновані шаблони і працювати з ними, можна розмальовувати.

Використовувати книжку діти можуть як самостійно, так і на уроках. Також її можна пропонувати для опрацювання з психологом. До кожного завдання є просте пояснення.

Психологиня Світлана Ройз розробила цей практикум за 3 місяці до війни, коли відчувала, що діти потребували більшої підтримки та зміцнення. З початком повномасштабної війни довелося його трохи змінити, щоби зробити акцент саме на внутрішній силі, забравши те, що зараз може спричинити травматизацію.

Для всієї команди, що працювала над практикумом, так важливо, щоб усі ми, діти і дорослі (а цей практикум можна використовувати й дорослим), відчували більше стійкості, впевненості та сили.

Завантажити книгу можна тут: https://www.unicef.org/ukraine/documents/your-power-royz файл

Що таке стрес?

Стан, який впливає як на дорослих, так і на дітей, але по-різному.

Ми живемо в час, коли рівень стресу в людей по всьому світі підвищений. Просто зараз на нього страждає так само багато дітей, як і дорослих.

Ми переживаємо багато кардинальних і глобальних змін, але є й інші фактори, які можуть призвести до стресу в дітей — несприятливі обставини вдома, насильство у школі чи іспити. Та навіть позитивні зміни, такі як переїзд у більший будинок або поява нових друзів.

Батьки можуть підтримати дитину у стресові періоди, якщо помітять ознаки надмірного стресу та навчать її, як із ним впоратися.

Що таке стрес?

Стрес — це відчуття тиску, пригніченості або неспроможності впоратися із проблемою. Невелика кількість стресу може бути корисною й мотивувати нас досягати цілей, як-от складання іспиту чи виступ. Але занадто сильний стрес, особливо коли здається, що ситуація вийшла з-під контролю, може негативно вплинути на наш настрій, фізичне та психічне самопочуття, а також стосунки.

Що викликає стрес?

Діти не завжди переживають стрес так, як дорослі. Тоді як серед дорослих стрес переважно пов’язаний із роботою, більшість дітей відчувають стрес, коли не можуть впоратися із загрозливими, складними чи болісними ситуаціями. До них належать:

  • негативні думки або почуття до себе;
  • зміни в організмі, як-от на початку статевого дозрівання;
  • вимоги школи — іспити та зростання обсягу домашніх завдань;
  • проблеми з однолітками у школі та спілкуванням;
  • великі зміни, такі як переїзд, зміна школи або розлучення батьків;
  • хронічна хвороба, фінансові проблеми в родині або смерть близької людини;
  • небезпечне середовище вдома чи по сусідству.

 

Стрес у дітей і підлітків

У дітей стрес може виникнути, коли вони стикаються із чимось новим або несподіваним.

Поширеною причиною стресу у маленьких дітей є складна ситуація вдома — домашнє насильство, розлучення батьків або смерть близької людини. Школа також є одним із джерел стресу: поява нових друзів або складання іспитів можуть викликати в дітей надмірні емоції.

З віком кількість джерел стресу зростає, оскільки діти проходять через значні зміни в житті: нові компанії друзів, більше шкільних завдань, доступ до соціальних мереж і новин у світі. Багато підлітків відчувають стрес через такі соціальні проблеми, як зміна клімату та дискримінація.

Важливо пам’ятати, що діти, як губки, вбирають усе, що відбувається навколо. Вони помічають, коли батьки перебувають у стресі, і можуть реагувати на емоційний стан рідних.

Діти та підлітки не завжди мають розвинений емоційний інтелект або достатній словниковий запас, щоб висловити свої емоції. Водночас молодші діти можуть не розуміти, що насправді відбувається, через свій вік і рівень розвитку. Для них нова ситуація може бути незвичною, дискомфортною, неочікуваною, навіть страшною.

 

Ознаки та симптоми стресу в дітей

У стані стресу наш організм виробляє гормони адреналін і кортизол. Вони готують нас до негайних дій, також відомих як реакція «бийся або біжи». Це може впливати на дитину та проявлятися у такому.

Фізичні прояви:

  • Поверхневе дихання, пітливість і прискорене серцебиття.
  • Головні болі, запаморочення та проблеми зі сном.
  • Нудота, розлад травлення або проблеми з травленням.
  • Збільшення або втрата ваги через переїдання чи недоїдання.
  • Часті болі та нездужання.

Емоційно-ментальні прояви:

  1. Дратівливість і злість, спалахи гніву або відстороненість від родини та друзів.
  2. Нехтування обов’язками, зниження ефективності виконання завдань або труднощі з концентрацією.
  3. Емоційний дистрес, наприклад, постійний сум або плач.

Ці симптоми часто можуть призводити до ще більшого стресу. Важливо допомогти дитині знайти спосіб упоратися, щоб вона могла діяти відразу, щойно такий стан виникне.

Як допомогти дитині впоратися?

Коли діти переживають стрес, батьки можуть допомогти їм знайти спосіб подолати цей стан.

Як і дорослим, дітям час від часу потрібно нагадувати бути добрими до себе.

  1.   Виявіть тригери. Допоможіть дитині розпізнати та почати відстежувати моменти, коли вона відчуває стрес, а також відшукати закономірності в її реакції. Що відбувалося в цей час? Що дитина думала, відчувала або робила перед тим, як відчути стрес? Коли вона виявить труднощі, які, ймовірно, викликають у неї стрес, ви зможете разом дослідити, як йому запобігти або швидко розв’язати проблему.
  2.   Відповідайте любов’ю. Приділяйте дитині більше любові, часу та уваги. Слідкуйте за тим, чи впливає стрес на її здоров’я, поведінку, думки чи почуття. Не забувайте слухати її, говорити ласкаво та заспокоювати.
  3. Будьте зразком для наслідування. Розкажіть дитині, як ви давали раду стресовим ситуаціям. Ваш досвід може надихнути дитину на пошук корисних звичок для подолання стресу.
  4. Сприяйте позитивному мисленню. Дітям, особливо підліткам, легко почати думати про себе погано. Якщо ви чуєте від дитини фрази на кшталт «Я нічого не вмію», «Я не люблю себе» або «Я боюся виходити на вулицю», запитайте, що змушує її почуватися так, і нагадайте про те, чого вона досягла та як це зробила. Позитивне підкріплення від вас додасть дитині розуміння та впевненості в тому, що вона може впоратися зі стресовими ситуаціями.
  5. Підтримуйте здорові звички. Сон і правильне харчування є вирішальними для зменшення стресу. Фахівці рекомендують дітям від 6 до 12 років спати від 9 до 12 годин на добу. Підліткам потрібно від 8 до 10 годин сну за ніч. Щоб захистити сон, обмежте використання гаджетів у темну пору доби та не тримайте їх у спальні. Що краще ваша дитина харчується та відпочиває, то легше вона зможе впоратися зі стресом.

Заохочуйте дитину проводити час на свіжому повітрі, грати та зустрічатися з друзями. Фізичні вправи, медитація та вправи на дихання корисні та допомагають зменшити рівень стресу.

Черевне дихання дуже заспокоює й допомагає кисню глибоко  проникати в легені. Ось проста техніка, яка складається з трьох кроків.

Крок 1. Покладіть руку на живіт.

Крок 2. Зробіть п’ять глибоких вдихів (п’ять секунд на вдих і п’ять секунд на видих; вдих через ніс і видих через рот).

Крок 3. Поясніть дитині, що коли вона вдихає, то м’яко надуває свій животик, як повітряну кульку, а коли видихає, повітря ніби повільно виходить із кульки.

Як і дорослим, дітям час від часу потрібно нагадувати бути добрими до себе. Стрес — це те, що трапляється з усіма людьми. Та його можна подолати за допомогою кількох простих прийомів.

Коли звертатися по професійну допомогу?

Якщо вашій дитині важко впоратися зі стресом, подумайте про зустріч із кваліфікованим експертом, який може допомогти. Зверніться за порадою до свого сімейного лікаря або консультанта. Вони зможуть призначити вам доступне лікування, наприклад, зустрічі із психологом, який допомагає людям впоратися зі стресом і засвоїти позитивні звички для психічного здоров’я.

Не бійтеся звернутися по професійну допомогу для своєї дитини. Якщо стрес впливає на її життя, важливо якнайшвидше отримати допомогу, щоб вона почувалася краще.

 

У важкий період військових дій кожному українцю потрібна якісна психологічна підтримка чи допомога для збереження свого психічного та фізичного здоров’я

 Безкоштовну допомогу усім, хто її потребує, готові надавати сертифіковані психологи Центру психологічного консультування і травмотерапії Open Doors («Відкриті двері»), які мають досвід роботи з учасниками збройних конфліктів та навчені за американським стандартом.

Як отримати допомогу: зайти в чат-бот за посиланням та залишити свою заявку та контактну інформацію.


Служба психічного здоров’я UA Mental He
alth

Команда кваліфікованих психологів-волонтерів пропонує безкоштовну терапію для тих, чиє життя зазнало руйнувань внаслідок війни. Зокрема, спеціалісти допомагають людям, які стикнулися з панічними атаками, втратою близької людини, відчувають складнощі адаптації на новому місці, розпач та апатію.

Як отримати допомогу: заповніть заявку за посиланням.


Допомога психологів і коучів «Україна. Ми разом»

Понад 300 психологів та коучів в рамках волонтерського руху «Україна. Ми разом» готові надавати безкоштовні консультації. «Зараз дуже важливо навести лад всередині. Коли війна всередині, то і зовні буде війна. А коли всередині лад або хоча б відносний порядок, ми у більшому ресурсі й можемо бути більшою опорою для тих, хто цього більше потребує».

Як отримати допомогу: заповніть форму-заявку на сесію з психологом/коучем.


Група «Психологічна допомога українцям під час війни»

Психотерапевти-практики створили цю групу в телеграмі для безкоштовної психологічної допомоги українцям, які відчули на собі всі жахіття війни в Україні. Консультації можуть відбуватися як у форматі відео / телефонної розмови, так і (зважаючи на ситуацію) в текстовому листуванні або навіть через базові рекомендації безпосередньо в групі.

Як отримати допомогу: додатися в групу, написати «Потрібна консультація» та за можливості коротко викласти суть проблеми — це допоможе якнайкраще підібрати спеціаліста, який вам відповість.

Кризове консультування в рамках кол-центру «Варто жити»

Команда психологів всеукраїнського кол-центру надає безкоштовні консультації усім українцям, кому тривожно і хто не може самотужки впоратись з переживаннями.

Щоб отримати допомогу потрібно звернутись по телефонам:

5522- для абонентів life, Vodafone дзвінки безкоштовні

Чат колективної та чат-бот «Як ти?»

На шостий день війни чат «Як ти?» запустив психотерапевт, засновник онлайн-платформи психотерапії «Тритфілд» Ілля Полудьонний. Тут усі, хто долучився (а наразі це вже понад 3500 осіб), можуть поділитися своїми емоціями та переживаннями та отримати підтримку інших учасників групи. Як видно з дописів, людей найбільше турбує почуття вини: хтось переживає, що занадто мало робить в цей скрутний час, хтось — що зміг дістатися в безпечне місце, а друзі/рідні залишилися в гарячій зоні.

Як отримати допомогу: команда «Тритфілд» також надає професійну психологічну підтримку. Щоб скористатися, залиште заявку в чат-боті.

 

 

Show Buttons
Hide Buttons